Auschwitz’den Diyarbakır’a 5’Nolu Cezaevi

Mart 28, 2019

Adı:Auschwitz’den Diyarbakır’a 5’Nolu Cezaevi

Yazar:İrfan Babaoğlu

Baskı tarihi:Mayıs 2014

Sayfa sayısı:304

Format:Karton kapak

ISBN:9786054986064

Kitabın türü:Anı-Mektup-Günlük, Edebiyat, Siyaset-Politika

Dil:Türkçe

Ülke:Türkiye

Yayınevi:Aram Yayınları“5 No’luya göndereyimde görün gününüzü“ dediler, gönderildiler ve günlerini gördüler. Görecekleri günler en beterindendi. Doğduklarına , yaşadıklarına, yaptıklarına pişmanlık getireceklerdi. El atılmadık organ, ele alınmadık işkence aleti kalmadı. Günlerinden ve gecelerinden bir parça an eksik bırakılmadı. Kusurda, iğrençlikte, insansızlaşmada kusursuzdular.

Auschwitz, Trebilenka Dachau ve diğerlerinin farkı elbet kendileri kadarıydı. Onlar uzakta ve artık burası için bir kitap ve film idiler. Onları o kadar bilirlerdi. Onları bu dünyanın vardıysa, cehennemi diye öğrenmişlerdi.

Bir de burası,5 No’lu vardı. Buranın mekanı zamanı dili bir başkaydı ve hiç bir yere benzemezdi. Burası dışında her yeri aratırdı. Görülecek görülmesi gereken günleri.. Bir başka ’üs’ yalıtılmış bir dünya çalınacak yaşam laboratuvarıydı.

Bir yol ayrımına vardılar, yol, dipsiz görünen kuyu-zındanının koridorlarının ucunda bilinen kararlılıklarınından kıvılcıma dönüşerek göründü. Ve gözlerini kısmadılar. Geriye adım; bilincin keskinliğinden sapma, şafağın doğacak güneşini görme azminden vezgeçiş; asla!

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.

Diyarbakır evden eve Nakliyat